Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua! Un sfat o îndrumare va rog! Iubitul meu este căsătorit s a despărtit de sotia lui in 2011 dar n au divortat acum am vrea sa ne casatorim si nu putem da de sotia lui pentru a da divort se poate face acest divort fara proces pentru ca nu au nimic in comun sau de împărtit nici macar copii...Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Daca iubitul dvs.are cunostinta despre domiciliul sotiei, sau CI a acesteia, poate promova cererea de divort in instanta. Sotia parata va fi citata la adresa aratata si daca procedura va fi indeplinita, neexistand copii din aceasta casatorie, judecata s-ar putea face si in lipsa acesteia.
Faptul ca nu o poate gasi, nu inseamna neaparat ca nu are aceeasi adresa in CI, la acest moment. De asemenea, fiind citata si afland despre demersurile sotului, s-ar putea sa fie de acord.
Raluca Iliescu, Avocat
Nu se poate divort fara proces. Se poate proces fara ca sotia sa se prezinte.