Forum Discuţii juridice Achiziţii publice licitatie electronica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

licitatie electronica

Ce se intimpla daca o autoritate contractanta nu si-a realizat cuantumul de 20% achizitii on line ? Cine raspunde direct ?
Multumesc
O sanctiune clara in cazul nerespectarii procentului de 20 % nu exista specificata nicaieri.
Totusi la art. 293 lit. v, din OUG 34/2006 scrie : Constituie contraventie si se sanctioneaza urmatoarele fapte: " orice altă încălcare a prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă sau a actelor normative emise în aplicarea acesteia, având ca efect încălcarea dispoziţiilor de la art. 2".
Art. 2 din OUG 34/2006 se refera la scopul si la principiile ordonantei de urgenta
Sanctiunea pentru contraventia precizata mai sus este amenda de la 10.000 lei la 35.000 lei, in conformitate cu art. 294 (1).
In concluzie (cu toate ca este destul de fortata) daca se interpreteaza ca prin nerealizarea procentului de 20% nu ati respectat scopul sau principiile OUG 34/2006 puteti fi santionata (ca autoritate contractanta) cu amenda in cuantumurile specificate anterior.
Sper ca raspunsul meu sa fie destul de "direct".
Succes.