Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Raspunderea comisiei de atribuire a licitatiilor ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Raspunderea comisiei de atribuire a licitatiilor publice.

Buna ziua,
am cautat in legea privind achizitiile publice o prevedere a raspunderii comisii de atribuire a licitatiilor publice. N-am gasit nicaieri asa ceva ci doar obligatiile acesteia. exista vreo reglementare undeva cu privire la raspunderea acestora?
Din cunostintele noastre nu.
Din pacate legile care se refera la institutiile publice nu contin si prevederi ce privesc raspunderea lor.
Da chiar asa, nu raspunde nimeni, deci pot face ce vor.#-o
OUG nr 34/2006:
ART. 293
Constituie contravenţie şi se sancţionează următoarele fapte:
a) aplicarea eronată a regulilor de estimare a valorii contractului în scopul încălcării prevederilor art. 23;
b) încălcarea prevederilor art. 33, precum şi a regulilor de elaborare a specificaţiilor tehnice;
c) încălcarea prevederilor art. 20 alin. (2) şi ale art. 251 alin. (2);
d) aplicarea altor proceduri de atribuire decât a celor care sunt prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă;
e) încălcarea regulilor de publicitate prevăzute de prezenta ordonanţă şi/sau neîndeplinirea de către autorităţile contractante a obligaţiei de înregistrare în SEAP, aşa cum este prevăzut de legislaţia în materia achiziţiilor publice;
f) nerespectarea regulilor speciale prevăzute la art. 58;
g) aplicarea incorectă a regulilor de comunicare şi transmitere a datelor, având ca efect restricţionarea accesului operatorilor economici la procedura de atribuire, încălcarea principiului tratamentului egal sau încălcarea principiului transparenţei;
h) utilizarea altor criterii de calificare şi selecţie decât a celor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă;
i) încălcarea principiului proporţionalităţii prin utilizarea criteriilor de calificare şi selecţie ca mijloc de a restricţiona concurenţa;
j) utilizarea altor criterii de atribuire a contractului de achiziţie publică decât a celor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă;
j^1) schimbarea criteriului de atribuire precizat în documentaţia de atribuire pe parcursul aplicării procedurii de atribuire;
k) încălcarea principiului utilizării eficiente a fondurilor, prin aplicarea unor factori de evaluare care nu reflectă avantaje de natură economică în beneficiul autorităţii contractante sau a căror pondere în punctajul total este vădit disproporţionată în raport cu avantajele economice cuantificate;
l) aplicarea incorectă, în cadrul procesului de selecţie şi/sau de evaluare, a criteriilor stabilite prin documentaţia de atribuire sau aplicarea altor criterii decât a celor stabilite prin documentaţia de atribuire;
m) refuzul de a transmite Autorităţii Naţionale pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice informaţiile referitoare la atribuirea contractelor de achiziţie publică, pe care aceasta le solicită în scopul îndeplinirii funcţiilor şi atribuţiilor sale, sau netransmiterea acestora în termenul prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă sau, după caz, în termenul solicitat;
n) încălcarea obligaţiei prevăzute la art. 80, 93 şi 129;
o) anularea unei proceduri de atribuire în alte cazuri decât cele prevăzute la art. 209;
p) încălcarea prevederilor art. 204 alin. (1);
q) încălcarea prevederilor art. 204 alin. (1^1);
r) încălcarea prevederilor art. 206 - 207;
s) neducerea la îndeplinire a deciziei Consiliului în termenul stabilit în condiţiile prezentei ordonanţe, după data la care aceasta rămâne definitivă şi irevocabilă;
t) încălcarea prevederilor art. 211 - 213, referitoare la întocmirea şi păstrarea dosarului achiziţiei publice;
u) neînfiinţarea compartimentului prevăzut la art. 304^1;
v) orice altă încălcare a prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă sau a actelor normative emise în aplicarea acesteia, având ca efect încălcarea dispoziţiilor de la art. 2.
ART. 294
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 293 lit. f), m), n), u) şi v) se sancţionează cu amendă de la 10.000 lei la 35.000 lei.
(2) Contravenţiile prevăzute la art. 293 lit. a), c), k), q), s) şi t) se sancţionează cu amendă de la 35.000 lei la 70.000 lei.
(3) Contravenţiile prevăzute la art. 293 lit. b), d), e), g), h), i), j), j^1), l), o), p) şi r) se sancţionează cu amendă de la 70.000 lei la 100.000 lei.
(4) Amenzile prevăzute ca sancţiuni pentru săvârşirea contravenţiilor de la art. 293 pot fi aplicate atât persoanelor juridice, cât şi persoanelor fizice.
(5) Contravenientul persoană fizică şi/sau juridică are dreptul de a achita în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia jumătate din minimul amenzilor prevăzute la art. 294 alin. (1) - (3).