Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... vreau sa imi schimb numele de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

vreau sa imi schimb numele de familie

in urma cu 20 de ani s-a gresit certificatul de casatorie al parintilor .Tatal fiind strain s-a tradus numele si certificatul de casatorie este cu numele tradus tot asa s-a facut si certificatul de nastere.Eu vreau acuma sa trec pe numele real netradus al tatalui.Cum pot proceda ?
Buna ziua,
CADRUL LEGAL:

Cetăţenii români pot solicita pentru motive temeinice, aprobarea schimbării pe cale administrativă a numelui de familie sau a prenumelui, ân baza Ordonanţei Guvernului nr. 41/2003, aprobată prin Legea nr. 323/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

UNDE SE DEPUNE CEREREA:

Cererea de schimbare a numelui de familie şi/sau prenumelui pe cale administrativă se depune la:
- serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor/primăria, în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul petentul, cetăţean român sau apatrid cu domiciliul în România.
- serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor/primăria ultimului loc de domiciliu avut în ţară, pentru cetăţenii români cu domiciliul în străinătate.
- primăria sectorului 1 al mun. Bucureşti, pentru cetăţenii români care nu au avut stabilit niciodată domiciliul în România.
Afla mai multe: [ link extern ] /
Am fost la primarie dar ei solicita sa fac rectificarea tuturor actelor inclusiv a parintilor Nu se poate direct fara rectificarea acestor acte?Parintii mei fiind cu domiciliul in strainatate
daa24silva, utilizator
Au inteles gresit ca vreti sa corectati actele, si ar fi o varianta si asta.
cereti schimbarea numelui, ceea ce inseamna altceva.