avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua, va rog să mă ajutați cu un răspuns în următoarea situate : M-am întors in 13 februarie 2018 la serviciu din concediu de creștere a copilului adică cu 60 de zile înainte că acesta să împlinească vârstă de 2 ani. Mi-am depus dosarul pentru stimulentul de inserție iar după ce l-am depus am aflat că sunt însărcinată. Nu mă simt prea bine cu sarcina am ceva probleme iar medicul care îmi urmărește sarcina zice ca ar putea să îmi de-a concediu medical. In acest caz concediul medicalal îmi va fi platit? având în vedere că am început munca numai de 3 săptămâni înainte am fost in CCC .Dar dacă rămân în concediu medical stimulent de inserție o să primesc ? Sau daca nu este legal sa primesc stimulent pe perioada Concediului medical atunci ar trebui să anunț undeva ? mulțumesc pentru răspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:30, 6 Martie 2018
In speta, concediul medical va va fi platit de catre angajator.

Pe perioada concediilor medicale, concediilor pentru îngrijirea copilului bolnav sau altor tipuri de concedii reglementate de OUG nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, deoarece în aceste perioade sunt realizate venituri supuse impozitului pe venit, respectiv venituri din salarii, activităţi independente sau agricole, persoana poate beneficia de stimulentul de inserţie.
Dar în cazul în care nu voi mai putea să revin la serviciu și ar trebui să rămân în concediu medical pe toată perioada de sarcina iar după să intru în concediu prenatal(de la 7luni de sarcina) si pe urma in CCC voi primi stimulent pe toată perioada concediului medical? Întreb că să nu primesc acest Supliment și pe urmă să trebuiască să îl restitui.Mai bine să anunț din timp daca nu este legal sa il primesc Mulțumesc,

Cornel Vasile a scris:

In speta, concediul medical va va fi platit de catre angajator.

Pe perioada concediilor medicale, concediilor pentru îngrijirea copilului bolnav sau altor tipuri de concedii reglementate de OUG nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, deoarece în aceste perioade sunt realizate venituri supuse impozitului pe venit, respectiv venituri din salarii, activităţi independente sau agricole, persoana poate beneficia de stimulentul de inserţie.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Uitati si textul de act normativ:

Ordinul 1474/2011 pentru aprobarea Instrucţiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, ........., publicat in M.Of. nr. 60 din 24 mai 2011
Anexa 1
pct.19
situatie :
Se poate acorda stimulentul de inserţie pe perioadele în care persoana beneficiară se află în concediu medical, concediu pentru îngrijirea copilului bolnav, alte tipuri de concedii medicale acordate în baza prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare?

solutie : Pe perioada concediilor medicale, concediilor pentru îngrijirea copilului bolnav sau altor tipuri de concedii reglementate de OUG nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, deoarece în aceste perioade sunt realizate venituri supuse impozitului pe venit, respectiv venituri din salarii, activităţi independente sau agricole, persoana poate beneficia de stimulentul de inserţie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie suprapus cu concediu medical de lauzie Ada30teo Ada30teo Daca acum primesc stimulent de insertie dar urmeaza sa intru in concediu medical de lauzie, mai pot beneficia de stimulent pe durata acestui concediu pana la ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie mihaelaancuta mihaelaancuta In cazul in care reincep activitatea ( terminarea concediului de crestere copil) si intru in concediu medical incepand cu data de 01.02.2017 , beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Continuare stimulent insertie Mire23 Mire23 Doresc sa aflu daca am dreptul sa primesc in continuare stimulentul de insertie (cel de 500lei dupa revenirea la locul de munca) in urmatoarea ... (vezi toată discuția)