Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am locuit cu chirie dar fără forme legale. Ce se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am locuit cu chirie dar fără forme legale. Ce se poate întâmpla dacă ne mutăm fără să plătim ultimele două luni?

Buna ziua ,am si eu o intrebare.Locuim cu chirie eu cu sotul meu si 2 fiice intr-un apartament de aproape 11 ani.Cand ne-am mutat acolo proprietarul ne-a spus ca ne face contract de inchiriere dupa ce ne cunoaste mai bine lucru care nu sa intamplat nici pana astazi.Cand ne-am mutat am platit chiria 100euro dar de anul trecut din iunie a marit la 150euro.Am reusit sa cumparam o casa si ne-am mutat de acolo dar pe luna ianuarie si februarie nu am mai platit chiria deoarece de 4 ani nu a mai vrut sa plateasca datoriile care le are el ca si proprietar (inspectie gaz,centrala ,reparati din cauza ca apartamentul este vechi,e t c).Intrebarea mea este daca poate sa ne faca ceva pe cale legala?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua.
Atata timp cat nu a existat niciun fel de contract, practic ati locuit in acel apartament ca si "musafiri". Acest risc a fost asumat atat de dvs. cat si de proprietar, neexistand nicio raspundere contractuala (durata, pret, drepturi si obligatii) intre parti.
Unde ati locuit in bloc de locuit in comun sau la casa ?
Inteleg ca ati cumparat casa acum in 2018 si v-ati si mutat in ea. Felicitari!
D-na Iliescu are dreptate, daca nu ati avut contract de inchiriere la apartament nu aveti nici obligatie de plata. Stati linistiti la casa dvs. iar daca proprietarul apartamentului in care ati stat se ridica cu pretentii, in prima faza spuneti-i ca veti face sesizare la fisc. Daca si asa vrea bani, atunci chiar faceti sesizarea respectiva. In orice caz nu sunteti obligati sa platiti.
Contract de inchiriere ati avut. Orice forma de intelegere, chiar si nescrisa, este un contract. Mai ramane insa ca proprietarul sa dovedeasca intelegerea...
Conf.art.1178 NCC{"Contractul se incheie prin simplu acord de vointa al partilor daca legea nu impune o anumita formalitate pentru incheierea sa valabila."Pe de alta parte,conf.art.1781NCC"Contractul de locatiune se considera incheiat indata ce partile au convenit asupra bunului si pretului."Ca atare, a existat contract, se pune doar problema de a proba incheierea contractului.