Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare chirie agentie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare chirie agentie

Buna seara! Am incheiat un contract de inchiriere cu o agentie imobiliara! Urma sa ne mutam in apartament, dar intr-una din seri, cand am mers sa verificam ce anume mai trebuie sa achizitionam pentru a putea locui in conditii prielnice, am descoperit musafiri nepoftiti (si anume gandaci de bucatarie, care ulterior s-au dovedit a fi in jur de 300-400, asta pentru ca am pus noi capcane si au cazut pe front pe capete). Nimeni nu ne-a spus ca am putea sa gasim asa ceva. Desigur ca am gasit necesara rezilierea contractului de inchiriere in aceste conditii. Am recuperat garantia de la proprietar. In legatura cu comisionul, inteleg ca nu il putem recupera pentru ca si agentia a prestat niste servicii pentru noi, dar chiria o putem recupera inapoi de la agentie?
Chiria nu trebuia sa fie platita agentiei, ci proprietarului. Prin urmare, daca nu ati locuit in imobil, proprietarul ar trebui sa va restituie chiria.