Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instruirea periodica SSM si SU
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instruirea periodica SSM si SU

Buna ziua,
Imi puteti spune daca este obligatoriu ca instruirea periodica sa se faca la 3 luni sau se poate face si mai rar ?
As avea nevoie si de articolul respectiv daca se poate !

Toate cele bune
Buna dimineata. Informațiile ce in legătură cu instruire periodică în domeniul SSM le găsiți aici
[ link extern ]

începând de la articolul 95 în jos. De regulă, durata intre două instruiri periodice se alege în funcție de specificul activități ( spre exemplu lunar pentru fochiști, instalatori, electricienii, etc. și semestrial pentru muncitori TESA, etc.) precum și în funcție și natura, gravitatea riscurilor identificate la locul de muncă.
Ionut.ion, utilizator
este vorba de niste angajati intr-un cabinet oftalmologi(asistenta, secretara, medicul, etc)
După părerea mea, dar mai așteptați și alte păreri pentru o mai bună înțelegere... eu aș merge pe o perioadă de 3 luni, poate chiar 6 luni, nu cred că sunt așa mari riscurile de accidentare în acest caz... Și la PSI-SU aș merge pe aceeași variantă, instruire, la 3 luni- aveți link ul aici, citiți începând cu articolul 25.
[ link extern ]

Cum spuneam și repet, eu așa aș face, mai asteptați și alte răspunsuri și decideți apoi cum e mai bine ;)
Deci asteptam si alte pareri !
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare (ultima HG nr. 767/ 2016 art.II) mentioneaza:
-art. 96, al. (2) Intervalul dintre două instruiri periodice şi periodicitatea verificării instruirii vor fi
stabilite prin programul de instruire-testare elaborat la nivelul întreprinderii şi/ sau unităţii
potrivit prevederilor art. 15 alin. (1) pct. 8, în funcţie de condiţiile locului de muncă şi/ sau
postului de lucru.
La alegerea periodicitatii instruirii trebuie avute in vedere riscurile profesionale identificate si evaluate in cadrul firmei, la locurile de munca/ posturile de lucru/ pentru meseriile practicate, evenimentele inregistrate, echipamentele tehnice din dotare, gradul de pregatire profesionala a lucratorilor, etc.
@Ionut.ion
Daca nu detineti informatii certe cred ca este mai bine sa evitati a le furniza. In loc sa ajutati se pot crea confuzii.