Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dare in judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dare in judecata

Am fost dat in judecata pentru recuperarea unui prejudiciu stabilit in urma inventarului la gestiunea unde eram responsabil. Daca dupa primirea citatiei de chemare in judecata, accept sa acopar prejudiciul reclamat, mai sunt obligat sa platesc vreo cheltuiala legata de darea in judecata ? Daca da, care ar fi suma ?
silviu1958, utilizator
,,Art. 454

Exonerarea pârâtului de la plată

Pârâtul care a recunoscut, la primul termen de judecată la care părţile sunt legal citate, pretenţiile reclamantului nu va putea fi obligat la plata cheltuielilor de judecată, cu excepţia cazului în care, prealabil pornirii procesului, a fost pus în întârziere de către reclamant sau se afla de drept în întârziere. Dispoziţiile art. 1.522 alin. (5) din Codul civil rămân aplicabile.,,

E bine că v-ați gândit să acoperiți prejudiciul !

Da, trebuie verificat dacă ati fost notificat anterior.
Probabil ca ati fost notificat mai înainte de a fi chemat în judecată civila, caz în care veti fi obligat la toate cheltuielile, inclusiv cu avocatul reclamantului pe care il veti plati dvs. la finalul procesului.