Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

Buna ziua, va rog sa imi spuneti si mie , pentru concediu de risc maternal , conditia este sa am inainte 6 luni lucrate??? Si daca da la acelasi angajator ?
Buna ziua,
Concediul şi indemnizaţia de risc maternal se acordă fără condiţie de stagiu de cotizare.
Multumesc , eu la locul actual de munca am 3 luni si de la 02.04 daca intru in concediu de risc cum se calculeaza banii pe care urmeaza sa ii primesc in timpul concediului de risc???
În conformitate cu art. 31 din OUG nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, concediul şi indemnizaţia de risc maternal se acordă fără condiţie de stagiu de cotizare şi este în cuantum 75% din baza de calcul reprezentând media veniturilor lunare din ultimele şase luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
In cazul dvs se va calcula astfel: 75% din media veniturilor pe cele 3 luni lucrate.
Chiar daca am doar 3 luni lucrate la actualul loc de munca este ok deci , si se calculeaza doar din cele 3 luni 75% , nu din 6 luni, cum este mentionat m ai sus. Multumesc