Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de risc maternal

Buna ziua!
Puteti sa imi spuneti si mie daca pot sa beneficiez de concediu de risc maternal la doar cateva saptamani dupa ce am fost angajata cu carte de munca?
Am citit legea in care se vorbeste despre aceasta situatie dar ceva mi s-a parut contradictoriu: se spune ca in acest caz nu este nevoie de stagiu de cotizare (pe care eu l-am interpretat ca si vechime) iar in urmatorul paragraf se precizeaza ca valoarea indemnizatiei pe care o primesti in perioada de concediu de risc maternal este de 75% din media veniturilor pe ultimele 6 luni...sau ceva de genul :)
Va multumesc!
1. Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare.

2. Cuantumul indemnizației de risc maternal reprezintă 75% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

3. In speta, puteti beneficia de concediu de risc maternal la doar cateva saptamani dupa ce ati fost angajata.