avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate merge in maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate merge in maternitate

Se poate merge in risc maternal daca am doar 5 luni lucrate sau trebuie sa am neapărat 12 luni lucrate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:35, 1 Martie 2018
Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare.

Cuantumul indemnizației de risc maternal reprezintă 75% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
Deci trebuie 12 luni lucrate obligatoriu pentru a putea intra în risc maternal
Reiterez : Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu risc maternal Kbhe Kbhe Cum se calculează concediu de risc maternal din 2018 Ianuarie? Mulţumesc (vezi toată discuția)
Risc maternal GeoAndre GeoAndre As vrea sa știu cum se plătește riscul maternal??? (vezi toată discuția)
Concediul de risc maternal Lori.P Lori.P Buna ziua! Puteti sa imi spuneti si mie daca pot sa beneficiez de concediu de risc maternal la doar cateva saptamani dupa ce am fost angajata cu carte de ... (vezi toată discuția)