Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate merge in maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate merge in maternitate

Se poate merge in risc maternal daca am doar 5 luni lucrate sau trebuie sa am neapărat 12 luni lucrate?
Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare.

Cuantumul indemnizației de risc maternal reprezintă 75% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
Deci trebuie 12 luni lucrate obligatoriu pentru a putea intra în risc maternal
Reiterez : Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare.