Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... problema racordare casa construita enel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

problema racordare casa construita enel

am construit o casa in comuna copaceni ilfov,ultimul stalp se afla la cca 270m,am autorizatie constructie p/v de terminarea lucrarilor,platesc impozit la fel ca ceilalti locuitori,am strada asfaltata fara iluminat public,am depus cereri la enel si primarie pentru racordare si de 3 ani nu se rezolva nimic.
Doresc sa intreb daca exista o lege de care sa ma pot folosi pentru a obliga autoritatea publica(primaria) sa imi rezolve problema,platesc impozite la fel ca toti locuitorii comunei care au utilitati....
S-a invocat vreun motiv de refuz ?
Probabil, primaria nu detine buget pentru extinderea iluminatului.
O solutie ar putea fi sa faceti alimentarea cu energie electrica pe banii dvs. (trebuie sa fie de acord si firma de distributie curent electric care intocmeste/ avizeaza proiectul si dupa caz executa lucrarea) urmand ca ulterior cand se vor mai construi casa in zona sa recuperati de la noii proprietari.
Operatorul de distribuție este obligat să ofere o soluție de racordare la rețea a tuturor solicitanților și să comunice condițiile de racordare, conform reglementărilor în vigoare.
Un nou ORDIN 34/2018 al ANRE-[ link extern ]