Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arendă
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Arendă

Dacă un părinte da în arendă o bucata de pământ pe o perioadă de 49 de ani,după decesul acestuia arendă mai e valabilă? Dacă doresc sa stric arenda, o pot face sau trebuie sa astept sa treacă perioada din contract?
Locatiunile nu se pot incheia pe o perioada mai mare de 30 de ani, iar daca partile au specificat un termen mai mare, acesta se reduce de drept la 30 de ani. Cat despre incetarea contractului, va trebui analizat continutul contractului de arenda, iar in functie de acesta vor putea fi stabilite cauzele/motivele ce ar putea conduce la incetarea raporturilor contractuale
ContSters454516, utilizator
In contract de specifică a se da suma de 300 lei care nu au fost dați. Este motiv a se înceta contractul?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Locatiunile nu se pot incheia pe o perioada mai mare de 30 de ani, iar daca partile au specificat un termen mai mare, acesta se reduce de drept la 30 de ani. Cat despre incetarea contractului, va trebui analizat continutul contractului de arenda, iar in functie de acesta vor putea fi stabilite cauzele/motivele ce ar putea conduce la incetarea raporturilor contractuale