Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut de la persoana juridica catre asociat ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut de la persoana juridica catre asociat persoana fizica

As fi interesat in ce masura si in ce conditii legale un asociat(unic asociat) poate obtine un imprumut de la un SRL(propria firma) al carui domeniu de activitate NU este creditarea. Sunt reglementari in ce priveste suma maxima imprumutata ? Dobanda practicata si termenele de rambursare ?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Conform art. 144.4 lit 1+2+3, creditarea administratorului de catre societatea este posibila doar daca suma este mai mica decat valoarea in lei a sumei 5000 euro, si clauzele nu sunt mai favorabile decat cele practicate cu tertii.

Codul fiscal aminteste faptul ca organele de control pot reclasifica un imprumut in acordare de dividende, mai ales daca in anii precedenti societate are profit nerepartizat, sau cresterea venitului din dobanzi (daca nu s-a utilizat dobanda de pe piata libera - conform normelor de aplicare a codului fiscal).