avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Am primit o somatie de plata de la ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Am primit o somatie de plata de la ANAF

Buna ziua,

In anii 2008-2009 si 2012-2016 am avut un PFA cu norma de venit. Acesta a fost inchis in mai 2016. Am platit intotdeauna la timp contributiile la ANAF.

1) Am primit o somatie de plata de la ANAF pentru "Contributia de asigurari sociale de sanatate datorata de persoane
fizice - Regularizari" cu o suma destul de mare (peste 1000 ron). In conditiile in care eu am inchis PFA-ul in 2016 (mai) si am efectuat toate platile aferente la timp (impozit, CAS, CASS) cum este posibil?

Unde pot contesta aceasta somatie?

2) Umbland in spatiul virtual de pe contul ANAF am gasit un document intitulat "Situatia obligatiilor fiscale la data 28/02/2018". Din acest document reiese ca as avea de platit peste 10.000 ron (care nu mi-au fost ceruti prin somatie). Sumele sunt din 2009, 2012 (majoritatea) dar si din 2013, 2014, etc. Am gasit unele chitante aferente platilor care mi se imputa, dar nu pe toate. Cum as putea sa contest situatia financiara oferita de ANAF? E posibil sa nu fie o situatie reala?

Care sunt termenele de prescriptie pentru aceste datorii? Pot fi executat silit pentru cele din 2009 de exemplu?

Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2018
cristi71000, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters454516 , utilizator 10:34, 10 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul de prescriptie al creantelor fiscale este de 5 ani...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata la cass pe anul 2012 primita in 2018 Lili Tudor Lili Tudor Am primit tiltu executoriu pentu plata Contributiei de asigurari sociale de sanatate ptr persoane fizice-Regularizari . Am sunat la ANAF si mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)
Pfa (poprire pe suma datorata) B0gdan84 B0gdan84 Buna ziua, In anul 2008 mi-am infintat un PFA pentru servicii IT. PFA pe care l-am suspendat in 2010 pentru o perioada de 3 ani si dupa terminarea ... (vezi toată discuția)
Somaţie de la fisc pentru datorii la stat Grimi Grimi Buna ziua, In decembrie am primit o Somatie/Titlu executoriu de la ANAF sector 3 personae fizice pentru accesorii la diferente de impozit annual de ... (vezi toată discuția)