Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata la CASS pe anul 2012 primita in 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata la CASS pe anul 2012 primita in 2018

Am primit tiltu executoriu pentu plata Contributiei de asigurari sociale de sanatate ptr persoane fizice-Regularizari . Am sunat la ANAF si mi-au spus ca sunt calculate aceste regularizari pe anul 2012 cu motivarea ca atunci nu aveau soft de calcul.Eu am platit in acel an CASS ,in anul urmator(2013) regularizari,an in care am inchis PFA si am certificat fiscal emis, dupa ce am inchis PFA,cu valoare 0.
Am sanse in instanta de anulare a platii acestei sume?
La o prima vedere, se incadreaza in termenul de prescriptie al creantelor fiscal-bugetare, insa intrebarea care se iveste in astfel de situatii este : de ce titlu executoriu si nu decizie de impunere ? Cei de la CASS nu au putut calcula/stabili cotele de contributie reprezentand regularizari, iar acum se grabesc trimitand contribuabililor direct titluri executorii..... Se vor aglomera iar instantele cu contestatii la executare silita....
Am fost la ANAF,aveam si decizie de impunere, dar posta nu m-a gasit acasa in octombrie 2017,asa ca am primit titlul executoriu. Regularizarile ptr contributiile la sanatate le-au calculat in 2017 ptr anul 2012.La acest moment am de plata si dobanzi si penalizari.