Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decizie de impunere cass din 2012 primita in octombrie ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decizie de impunere cass din 2012 primita in octombrie 2017

Este posibil sa existe datorii la CASS din 2012, in conditiile in care am un Certificat de atestare fiscala de la sfarsitul anului 2015 care arata ca am zero datorii pe PFA, iar PFA ul a fost inchis in august 2016? Multumesc!
Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie: am primit o decizie de impunere din 2012 cu datorii la CASS.
george-neagu, moderator
Datoriile contribuabililor catre stat se platesc pe 5 ani in urma, fara a se lua in calcul anul in curs. Pentru 2012 sunteti in graficulul fiscal.
Taxa din 2012 se datoreaza pentru jumatate din anul 2012, incepand cu iulie 2012 cand incasarea taxei a fost preluata de fisc de la directiile judetene de sanatate publica.
Platiti taxa CASS la trezorerie in termen de 2 luni, conform deciziei de impunere in termen de maxim 2 luni de la primirea deciziei pentru a nu plati dobanzi si penalizari de intarziere care se aplica zilnic dupa cele 2 luni.