Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere din 2012 primit in 2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere din 2012 primit in 2017

Buna ziua,

Am primit o decizie de impunere pt suma de 138lei pt anul 2012 in conditiile in care
- eram student in 2012
- eram angajat cu contract de munca pe 8 ore
- eram administrator de bloc cu conventie civila

Mentionez ca am platit toate taxele si impozitele la zi fara a ramane in urma cu platile.

Este legal asa ceva? Ce imi recomandari? Cum sa procedez mai departe?

Multumesc!
Suma reprezinta, probabil, contributia la sanatate pentru venitul declarat de dvs. in 2012. S-a creat o lipsa de informatii prin preluarea in iulie 2012 de catre ANAF a incasarii CASS de la Directiile judetene de sanatate publica. Pentru 2013 si in continuare, s-a emis decizie de impunere si s-a incasat la timp. Acum s-a rezolvat situatia pentru 2012.
Datoriile contribuabililor catre stat se platesc pe 5 ani in urma, fara a se lua in considerare anul in curs. Sunt deci in termen.
Daca nu platiti in cele 2 luni mentionate pe decizie, vi se calculeaza dobanzi si penalizari de intarziere pentru fiecare zi care trece peste cele 2 luni.