Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce șanse Am?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce șanse Am?

In 2016 am luat împrumut de la cineva 7500lei si mi-a cerut ca si gaj sa facem act de vanzare-cumpărare pe masina mea si cartea de identitate a autoturismului.masina rămânând în posesia mea. In ianuarie acc a venit și mi-a furat cheia si masina. Am făcut plangere la politie si i s-a făcut dosar penal pentru furt,inselaciune si camatarie. Dosarul a ajuns la parchet de unde s-a întors la politie cu începerea urmăririi penale. Ce șanse am sa imi recuperez masina?Mentionez ca banii au fost cu dobândă.
Imprumutul era ajuns la scadenta? In ce imprejuari v-a furat cheia?
Depinde ce fel de contract ați semnat.
Pe data de 25 trebuie să returnez suma împrumutată.pe data de 17 a luat cheia si masina.sotia domnului respectiv este directoare la scoala unde lucrez.a venit în clasa si mi-a luat cheia după catedra.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Imprumutul era ajuns la scadenta? In ce imprejuari v-a furat cheia?

Contract de vanzare-cumpărare facut la copia acte

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Depinde ce fel de contract ați semnat.

Mentionez ca este un contract de vanzare-cumpărare obișnuit,fara alte clauze si ca pers respectiva a declarat la politie ca a cumpărat masina si nu ca mi-a împrumutat bani.