Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor persoane handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor persoane handicap

Buna ziua ,sporul de 15 % din salariul de baza,referitor la persoane cu handicap ,poate fi cumulat și cu alte sporuri ,respectiv spor pentru condiții periculoase de munca?
Da, se poate cumula sporul respectiv cu alte sporuri, dar numai n condițiile prevăzute de Legea 153/2017 pentru cei din sectorul bugetar.
Eu lucrez la buget și am spor de 50% pentru condiții periculoase de munca .Sunt biochimist și efectuez analize medicale.Am grav accentuat de handicap .Deci se poate sa cumulez cele doua sporuri ? Multumesc
V-am explicat mai sus ca numai în condițiile prevăzute de Legea 153/2017.

Art.25 Limitarea sporurilor, compensațiilor, adaosurilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor și a altor drepturi
(1) Suma sporurilor, compensațiilor, adaosurilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor, inclusiv cele pentru hrană și vacanță, acordate cumulat pe total buget pentru fiecare ordonator de credite nu poate depăși 30% din suma salariilor de bază, a soldelor de funcție/salariilor de funcție, soldelor de grad/salariilor gradului profesional deținut, gradațiilor și a soldelor de comandă/salariilor de comandă, a indemnizațiilor de încadrare și a indemnizațiilor lunare, după caz.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), pentru instituțiile din sistemul sanitar și de asistență socială și cele din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională, suma sporurilor, compensațiilor, adaosurilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor, inclusiv cele pentru hrană și vacanță, acordate cumulat pe total buget pentru fiecare ordonator principal de credite nu poate depăși 30% din suma salariilor de bază, a soldelor de funcție/salariilor de funcție, soldelor de grad/salariilor gradului profesional deținut, gradațiilor și a soldelor de comandă/salariilor de comandă și a indemnizațiilor lunare, după caz.
......
Cornel Vasile, Consilier juridic