Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Lucrez la o primarie si pe linga functia pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Lucrez la o primarie si pe linga functia pe care sint ...

Buna ziua. Lucrez la o primarie si pe linga functia pe care sint incadrat tin si C.F.P. Pentru aceasta munca nu sint platit pe motiv ca depasesc salariul viceprimarului la fel se intimpla si cu banii de hrana. este legal? Multumesc.
C.F.P. in baza a ce document il exercitati ?
Dispozitia primarului.
Intr-adevar, potrivit prevederilor Legii nr. 153/2017, adică a dispozițiilor art. 11 alin. (4), „Nivelul veniturilor salariale se stabileşte, în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (3), fără a depăşi nivelul indemnizaţiei lunare a funcţiei de viceprimar […], exclusiv majorările prevăzute la art. 16 alin. (2), cu încadrarea în cheltuielile de personal aprobate în bugetele de venituri şi cheltuieli”.

De asemenea ,la art.25 alin.1 din lege se prevede ca, "Suma sporurilor, compensațiilor, adaosurilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor, inclusiv cele pentru hrană și vacanță, acordate cumulat pe total buget pentru fiecare ordonator de credite nu poate depăși 30% din suma salariilor de bază, a soldelor de funcție/salariilor de funcție, soldelor de grad/salariilor gradului profesional deținut, gradațiilor și a soldelor de comandă/salariilor de comandă, a indemnizațiilor de încadrare și a indemnizațiilor lunare, după caz".

In speta, primarul respecta legea.