Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Divort in Canada
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Divort in Canada

Buna seara.Fratele meu a divortat in Canada.Ce trebuie sa faca sa divorteze si in Romania?Multumesc.
mihaelamoldovan, utilizator
Buna seara,
Cu actele traduse si legalizate solicita in Romania, printr-o actiune de exequator recunoasterea cu efecte depline a divortului pronuntat in Canada.
La executor?Sau e nevoie de un avocat?Multumesc mult.

gi-jane2, moderator
Nu am scris executor ci EXEQUATOR asa se numeste actiunea prin care se recunosc hotararile altor state pe teritoriul Romaniei. Evident cu un avocat trebuie sa luati legatura.
Cu deosebita stima!
Sentinta trebuie sa fie supralegalizata. Actiunea este simpla, o puteti depune la Tribunalul de la ultimul domiciliu din Romania insotia de sentinta din Canada, supralegalizata, original si ramasa definitiva, la care adaugati traducerea sentintei facuta la un traducator autorizat si lagalizata la un notar din Romania. Aveti nevoie si de o declaratie cu privire la numele dvs. si al fostului sot dupa divort, precum si cu privire la faptul daca au rezultat copiii din casatoria dvs. sau nu si la cine v-ati invoit sa locuiasca acestia, evident daca aceste lucruri nu sunt stipulate in sentinta de divort. Sa aveti CI valabil, certif. de casatorie, de nastere ale copiilor.
Justitiarul711, utilizator
Multumesc.Am realizat dupa ce am scris ca e vorba de o actiune.Multumesc inca o data.

CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Nu am scris executor ci EXEQUATOR asa se numeste actiunea prin care se recunosc hotararile altor state pe teritoriul Romaniei. Evident cu un avocat trebuie sa luati legatura.
Cu deosebita stima!