Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat (5%) vreau sa ies dintr o firma cu datorii!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat (5%) vreau sa ies dintr o firma cu datorii!

Buna ziua. Sunt asociat intr o firma, dețin 5% din actiuni, insa firma `Are foarte multe datorii si este data in judecata de catre multipli furnizori. Se poate sa ies din firma? Inca nu s a dat decizia de executare. Ce pot sa fac ? In caz de executare pe persoana fizica Răspunde doar administratorul firmei (Asociat cu 95%) sau si eu ? Firma este SRL. Va multumesc !
Alexxxxxxxx, utilizator
Buna ziua,
Daca celalalt asociat este de acord ca dvs. sa iesiti din firma, este suficient sa faceti o decizie in acest sens.
Daca nu este de acord, se complica lucrurile.
Va trebui o actiune in instanta.
Buna ziua din nou si va multumesc pentru timpul acordat. Precizez ca firma are datorii si la stat nefiind platite impozite si contributii. In principiu celalalt asociat ar fi de acord, Cum procedez mai departe? Pot sa ies fara a plati din datorii, doar urmand pasii necesari?
Cineva trebuie să vâ preia părțile sociale