avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat (5%) vreau sa ies dintr o firma cu datorii!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat (5%) vreau sa ies dintr o firma cu datorii!

Buna ziua. Sunt asociat intr o firma, dețin 5% din actiuni, insa firma `Are foarte multe datorii si este data in judecata de catre multipli furnizori. Se poate sa ies din firma? Inca nu s a dat decizia de executare. Ce pot sa fac ? In caz de executare pe persoana fizica Răspunde doar administratorul firmei (Asociat cu 95%) sau si eu ? Firma este SRL. Va multumesc !
Ultima modificare: Duminică, 11 Martie 2018
Alexxxxxxxx, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 06:30, 12 Martie 2018
Buna ziua,
Daca celalalt asociat este de acord ca dvs. sa iesiti din firma, este suficient sa faceti o decizie in acest sens.
Daca nu este de acord, se complica lucrurile.
Va trebui o actiune in instanta.
Buna ziua din nou si va multumesc pentru timpul acordat. Precizez ca firma are datorii si la stat nefiind platite impozite si contributii. In principiu celalalt asociat ar fi de acord, Cum procedez mai departe? Pot sa ies fara a plati din datorii, doar urmand pasii necesari?
Cineva trebuie să vâ preia părțile sociale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea unui asociat din firma miha2766 miha2766 Buna ziua, As dorii sa imi clarific urmatoarea problema. Intr-o societate srl cu doi asociati, unul doreste sa iasa din societate. Celalalt asociat este de ... (vezi toată discuția)
Doi asociati nistor.geta nistor.geta in firma suntem doi asociati,banuiesc ca celalalt face lucruri necurate (pe scurt) poate vinde societatea fara acordul meu? (vezi toată discuția)
cum pot iesi din firma cu actionariat 50%? alexnyde alexnyde Buna ziua, Vreau sa ies din firma in care sunt actionar cu 50%, cum pot face acest lucru si ce imi trebuie pentru a-l realiza ? Problema este ca celalalt ... (vezi toată discuția)