Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesirea unui asociat din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesirea unui asociat din firma

Buna ziua,
As dorii sa imi clarific urmatoarea problema.
Intr-o societate srl cu doi asociati, unul doreste sa iasa din societate. Celalalt asociat este de acord cu iesirea insa nu are suficienti bani sa plateasca partea celui care iese.
O parte din bani sunt in societate si o parte pot fi platiti intr-o perioada de cativa ani.
Poate fi platit din conturile societatii asociatul care iese sau trebuie sa il plateasca personal cel care preia actiunile?
Care este procedura juridica pentru aceasta speta si cum se poate proteja cel care iese din societate pentru a se asigura ca isi va incasa banii.
Multumesc.
Nu poate fi platit din banii firmei. Cu toate acestea daca se va intampla sa faceti o astfel de plata o puteti considera dividend si platiti pana pe 25 luna urmatoare 16% impozit pe dividende.