Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... RADIERE SRL,FARA DATORII,CE SE INTIMPLA CU BANII ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

RADIERE SRL,FARA DATORII,CE SE INTIMPLA CU BANII RAMASI CA SOLD IN CASA?

Buna ziua,am si eu o interbare si nu stiu unde pot gasi raspunsul.Daca vrei sa radiezi
un srl ,fara datorii ,ce se intimpla cu banii ramasi ca sold in casa?Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?VA MULTUMESC FRUMOS!
Daca nu sunt datorii, judecatorul care solutioneaza cererea de radiere va dispune si asupra eventualelor sume sau bunuri ale societatii .... acestea vor reveni asociatilor.
Daca vrei sa radiezi
un srl ,fara datorii ,ce se intimpla cu banii ramasi ca sold in casa?

Se impart asociatilor in conformitate cu actul constitutiv sau asa cum hotarasc acestia
Daca nu sunt datorii, judecatorul care solutioneaza cererea de radiere va dispune si asupra eventualelor sume sau bunuri ale societatii

Afirmatia nu are legatura nici cu practica nici cu legislatia - Judecatorul nu poate dispune asupra activelor !!
Dar acest sold ramas in casa se distribuie efectiv actinarului fara a fi impozitat? Sau are acelasi regim cu al dividendelor?
Soldul din casa nu se impoziteaza !- probabil ca reprezinta o parte din capitalul social al societatii pe care asociatii trebuie sa il primesca inapoi
Buna ziua!
Prezint urmatoarea situatie: am o SRL pe care doresc sa o inchid. Firma nu prezinta datorii catre furnizori si nici catre bugetul statului, nu are creante de incasat, nu mai are salariati, toate situatiile financiare au fost depuse la timp. In ceea ce priveste partea de active imobilizate+circulante mentionez ca nu am nimic inregistrat .
Am sold in contul 117 dearece nu l-am repartizat niciodata pe dividende si nici nu l-am trecut pe alte rezerve (cu gandul ca poate la un moment dat voi dori sa i-au dividende) si am sold in banca! Ma intereseaz urmatorul lucru: in cazul dizolvarii urmata de lichidare si radiere ce se intampla cu banii pe care firma ii are depusi in conturi bancare? Se impart intre asociati fara sa se plateasca impozit la ei sau au acelasi regim cu cel al dividendelor si vor trebui impozitati?
Ce fac cu soldul din 117? Inainte sa incep dizolvarea il trec pe alte rezerve sau cel mai corect ar fi sa dau dividende?
Astept cu interesul raspunsul dumneavoastra!