Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Dizolvare firma cu sold la registrul de casa
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Dizolvare firma cu sold la registrul de casa

Buna ziua! Am un srl la care sunt asociat unic si administrator pe care vreau la o dizolv. Soldul de casa este de 11 000 lei. Vreau sa stiu daca pot dizolva voluntar si radia firma in aceasta situatie si ce se va intampla concret cu soldul de casa (banii nu exista propriu-zis) si daca se mai plateste vreun impozit pentru ei. Firma nu mai are nici un fel de datorie la stat. Va multumesc frumos.
Da, se poate dizolva voluntar, iar activul patrimonial ramas se cuvine si va intra in patrimoniul asociatului, pentru care desigur va plati impozit.
Multumesc de raspuns, stiti cumva cand anume trebuie platit impozitul? nu dispun de acesti bani intrucat nu sunt angajat nicaieri.
Trebuie platit dupa ce intrati in posesia efectiva a sumelor (fictive .. :)) ), adica dupa radierea firmei.