avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract determinat

Am avut o diferenta de opinie cu superiorul meu in cazul unui cim determinat.Contractul a fost pe perioada 08.02.2017-25.01.2018. Pe 25 ianuarie 2017 am vrut sa incetez ctr,am sunat persoana in cauza si a spus ca vine pe 26 cu acord de ingrijire persoana cu handicap pe perioada permanenta.Am comunicat superiorului meu si a el hotarat sa nu incetez determinatul si a doua zi pe 26 ianuarie cand vine persoana in cauza fac aditioanal de prelungire pe perioada nedeterminata.Pe data de 26.01.2018 mi sa dat decizie tot cu data de 26 de prelungire a contractului pe per. nedet.,,operata de mine tot in data de 26 si transmisa.De atunci tot ma framant cum sa corectez greseala,pt ca evident nu este bine,si in caz de control pot lua amenda.Va multumesc frumos,!
Cel mai recent răspuns: Elena Micu , utilizator 13:32, 12 Martie 2018
Modificarea duratei c.i.m. se face cu acordul partilro si nu prin decizie unilaterala a angajatorului.

Astfel, corectarea greselei din REVISAL se poate face numai in sensul remodificarii duratei c.i.m..
Multumesc.Am facut aditional de prelungire a contractului in urma deciziei de prelungire (data de sef) si este semnat si de salariat nu asta ar fi problema,...La mine problema este daca inregistrarea aditionalului cu data de 26.01.2018 este corecta in revisal ,tinand cont ca,contractul determinat
era pana la data de 25.01.2018,si eu am operat prelungirea si transmis in revisal in data de 26.01.2018,pentru ca atunci mi s-a dat decizia de prelungire a contractului .Decizie data in urma cererii salariatului cu actele aferente cererii in spate..Multumesc mult ,sper sa ma mai ajutati cu un raspuns,daca am reusit sa ma fac inteleasa!
Nu este corecta, prelungirea trebuia facuta cu data de 25.01.2018 ... prin urmare, ar trebui corectata data de producere a efectelor .. in loc de 26.01 trebuie mentionata data de 25.01.
Si daca intru pe corectie si schimb data (25.01.2018) mai are vreo valoare sau e caz de amenda,tinand cond ca si data cererii si a decizieie este de 26.01.2018?Multumesc!
Posibilitatea de sanctionare exista , deoarece : Orice modificare a duratei c.i.m. se transmite în registru cel târziu în ziua anterioară producerii modificării.

Alte discuții în legătură

Incetat cim in 26.01.2018 omis inreg.in revisal a majorarii salariului bratugina2@gmail.com bratugina2@gmail.com Buna ziua. Am depus in revisal incetare CIM cu data de 26.01.2018. Ulterior, am constatat ca am omis sa inregistrez in revisal majorarea salariului cu ... (vezi toată discuția)
Transformare cim perioada determinata in nedeterminata mirela2000 mirela2000 Buna ziua, Cum pot transforma CIM din durata determinata in durata nedeterminata fara a se pierde nici o zi de lucru pentru salariat? Este suficient un act ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Am angajat un salariat pe perioada determinata de 2 luni. Perioada contractuala expira pe data de ... (vezi toată discuția)