avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim perioada determinata

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie.
Am angajat un salariat pe perioada determinata de 2 luni.
Perioada contractuala expira pe data de 13.11.11 fiind duminica. Am facut actul aditional de prelungire de vineri 11.11.11, act ce a fost semnat de Domnul Administrator dar de angajat nu pentru ca nu a fost in ziua respectiva la munca.Eu ce am facut am operat prelungirea contractului in revisal, am intrebat de el in sectie si ba ca nu e tura lui azi e maine si tot asa; si astazi mi s-a adus la cunostinta ca d-nul respectiv nu s-a prezentat la munca deloc aceasta saptamana.
Ce pot face in acest caz????

Pot face referat pentru abs nemotivate???
Ce cale as putea sa aleg ca sa fie bine???

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:00, 17 Noiembrie 2011
Nu aveti cum sa faceti referat pentru absente nemotivate cat timp angajatul nu si-a dat acordul pentru prelungirea CIM.
Singura solutie este sa operati in revisal incetarea de drept a CIM. Actul aditional este inregistrat eronat
alinamariabrasoveanu a scris:

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie.
Am angajat un salariat pe perioada determinata de 2 luni.
Perioada contractuala expira pe data de 13.11.11 fiind duminica. Am facut actul aditional de prelungire de vineri 11.11.11, act ce a fost semnat de Domnul Administrator dar de angajat nu pentru ca nu a fost in ziua respectiva la munca.Eu ce am facut am operat prelungirea contractului in revisal, am intrebat de el in sectie si ba ca nu e tura lui azi e maine si tot asa; si astazi mi s-a adus la cunostinta ca d-nul respectiv nu s-a prezentat la munca deloc aceasta saptamana.
Ce pot face in acest caz????

Pot face referat pentru abs nemotivate???
Ce cale as putea sa aleg ca sa fie bine???

Multumesc!


Cum ati operat prelungirea fara a avea semnatura angajatului pentru prelungirea duratei ? .. in acest caz, puteti fi sanctionati de catre ITM pentru tarnsmiterea de date eronate .. nesemnarea actului aditional de catre ambele parti inseamna ca acesta nu-s produce efecte juridice.

In speta, veti emite decizia de constatare a incetarii de drept a c.i.m. in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestui motiv de incetare si care se va comunica salariatului aflat in situatia respectiva in termen de 5 zile lucratoare.
cum pot face decizie de drept daca eu deja am operat prelungirea.
el imi apare ca fiind activ, poate sa fac modificare cum ca-i expira cim pe data de 13.11.2011???si decizi sa i-o emit cu data de17 si ii inceteaza cu 13.11.2011
alinamariabrasoveanu a scris:

cum pot face decizie de drept daca eu deja am operat prelungirea.
el imi apare ca fiind activ, poate sa fac modificare cum ca-i expira cim pe data de 13.11.2011???si decizi sa i-o emit cu data de17 si ii inceteaza cu 13.11.2011


Nu cred ca intelegeti ... acea operare in REVISAL este nelegala , intrucat acel act aditional nu are nicio valabilitate fara semnatura salariatului ... faceti corectie la data de incetare si apoi incetarea c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare decizie incetare cim anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa ma ajutati intr-o problema: a font inregistrat un cim pe perioada determinata 2 luni, cim a expirat in data de 31 iulie 2012 si ... (vezi toată discuția)
Inregistrare gresita in revisal Nonamenonumber Nonamenonumber Ce solutii sunt in cazul in care s-a operat gresit unui act ad de prelungire, mai exact nu a fost semnat de catre angajat, dar cu toate acestea s-a operat ... (vezi toată discuția)
Am fost concediat pe baza unui act adițional la contractul de muncă nesemnat de mine. cum pot obține anularea deciziei de concediere? Diana Elena Fontu Diana Elena Fontu Bună ziua! Am lucrat 3 luni cu cim semnat. Apoi, nu am mai semnat nimic dar am continuat să lucrez o lună. La HR, au înregistrat la Revisal un act ... (vezi toată discuția)