Forum Discuţii juridice Executare silită poprire abuziva
Discuție deschisă în Executare silită

poprire abuziva

Buna seara,
Am fost in crestere copil pana pe data de 8.02.2018 si cu data de 9.02.2018 am revenit la serviciu. Intorcandu-ma la serviciu mi s-a pus o poprire direct la firma si in acelasi timp si pe contul cu cardul de salariu. Pe data de 5 martie mi s-a infiintat prima poprire atat de la firma cat si din contul de salariu(300 lei de la firma si 300 lei din cont) asta avand in vedere ca in total am luat 910 lei.Am rugat executorul sa imi restituie cei 300 lei si sa imi ridice poprirea de pe card si zice ca nu poate! ce as putea face in cazul asta? multumesc
Puteți formula contestație la executare silită
Buna seara,
Solicitati ca angajatorul sa va elibereze o adeverinta prin care sa se specifice in mod clar sa acela este cont de salariu, iar aferent salariului in cuantum de ...aferent lunii.... angajatorul a efectuat poprirea in cuantum de.... in baza infiintarii popririi emise la data de.... de BEJ......
In felu acesta nuveti mai putea fi poprita de doua ori ( fiind si altfel o poprire abuziva) iar banca va va restitui suma blocata initial.
Cu stima,
Multumesc ptr raspuns. Prin ceea ce imi spuneri dvs acum cu adev de la serv nu imi va mai opri banca de acum inainte, insa eu vreau sa stiu si cum mi-i pot recupera pe cei care deja au fost popriti de 2 ori? Am propus ceea ce ati spus dvs bancii insa banca zice ca imi stopeaza poprirea doar daca executorul trimite adresa cu sistarea popririi catre ei.
Multumesc ptr raspuns dl Madalin Barnea. Din pacate nu mai pot face contestatie la executare ptr ca au trecut 10 zile de la primirea instiintarii. Am nevoie de o alta solutie! Multumesc!
Din pacate o altă soluție nu aveti.
Banii respectivi care au fost blocați anterior raman tot in contul sumei datorate. Deoarece nu ati avut un act doveditor care sa împiedice această dubla poprire. Executoarul dispune sistarea popririle doar atunci când s-a recuperat întreg prejudiciul. Oricum o contestație la executare cu depunere in termenul de executare nu ar avea sanse temeinice ce câștig întrucât precizați ca ati depășit termenul de a mai depune contestație.

cr3eatza a scris:

Multumesc ptr raspuns. Prin ceea ce imi spuneri dvs acum cu adev de la serv nu imi va mai opri banca de acum inainte, insa eu vreau sa stiu si cum mi-i pot recupera pe cei care deja au fost popriti de 2 ori? Am propus ceea ce ati spus dvs bancii insa banca zice ca imi stopeaza poprirea doar daca executorul trimite adresa cu sistarea popririi catre ei.