avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire abuziva
Discuție deschisă în Executare silită

poprire abuziva

Buna seara,
Am fost in crestere copil pana pe data de 8.02.2018 si cu data de 9.02.2018 am revenit la serviciu. Intorcandu-ma la serviciu mi s-a pus o poprire direct la firma si in acelasi timp si pe contul cu cardul de salariu. Pe data de 5 martie mi s-a infiintat prima poprire atat de la firma cat si din contul de salariu(300 lei de la firma si 300 lei din cont) asta avand in vedere ca in total am luat 910 lei.Am rugat executorul sa imi restituie cei 300 lei si sa imi ridice poprirea de pe card si zice ca nu poate! ce as putea face in cazul asta? multumesc
Cel mai recent răspuns: cr3eatza , utilizator 14:05, 13 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți formula contestație la executare silită
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Solicitati ca angajatorul sa va elibereze o adeverinta prin care sa se specifice in mod clar sa acela este cont de salariu, iar aferent salariului in cuantum de ...aferent lunii.... angajatorul a efectuat poprirea in cuantum de.... in baza infiintarii popririi emise la data de.... de BEJ......
In felu acesta nuveti mai putea fi poprita de doua ori ( fiind si altfel o poprire abuziva) iar banca va va restitui suma blocata initial.
Cu stima,
Multumesc ptr raspuns. Prin ceea ce imi spuneri dvs acum cu adev de la serv nu imi va mai opri banca de acum inainte, insa eu vreau sa stiu si cum mi-i pot recupera pe cei care deja au fost popriti de 2 ori? Am propus ceea ce ati spus dvs bancii insa banca zice ca imi stopeaza poprirea doar daca executorul trimite adresa cu sistarea popririi catre ei.
Multumesc ptr raspuns dl Madalin Barnea. Din pacate nu mai pot face contestatie la executare ptr ca au trecut 10 zile de la primirea instiintarii. Am nevoie de o alta solutie! Multumesc!
Din pacate o altă soluție nu aveti.
Banii respectivi care au fost blocați anterior raman tot in contul sumei datorate. Deoarece nu ati avut un act doveditor care sa împiedice această dubla poprire. Executoarul dispune sistarea popririle doar atunci când s-a recuperat întreg prejudiciul. Oricum o contestație la executare cu depunere in termenul de executare nu ar avea sanse temeinice ce câștig întrucât precizați ca ati depășit termenul de a mai depune contestație.

cr3eatza a scris:

Multumesc ptr raspuns. Prin ceea ce imi spuneri dvs acum cu adev de la serv nu imi va mai opri banca de acum inainte, insa eu vreau sa stiu si cum mi-i pot recupera pe cei care deja au fost popriti de 2 ori? Am propus ceea ce ati spus dvs bancii insa banca zice ca imi stopeaza poprirea doar daca executorul trimite adresa cu sistarea popririi catre ei.

Alte discuții în legătură

Nodel cerere de apel conform ncpc Ana_77 Ana_77 HRISTOS A ÎNVIAT! Doresc un model de cerere de apel conform NCPC pentru a putea solicita în instanță efectuarea unei expertize cu ... (vezi toată discuția)
Eliberarea sumei dintr-un cont al unui tert poprit? nicusorilinca nicusorilinca Este legala eliberarea sumei dintr-un cont al unui tert poprit in aceeasi zi(prima zi) cu emiterea popririi? termenul de 15 zile este perioada maxima, sau ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare proprie,amenda rovinieta si onorariu executor GooGdan GooGdan Buna ziua, Am primit acum 2 zile o dispunere de executare silita prin poprire pt o amenda de rovinieta din 2011 de 28euro,plus aproape 100euro onorariu ... (vezi toată discuția)