Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale import vin italia alc 13%
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

import vin italia alc 13%

Buna ziua !

As dori in ce conditii se poate importa vin din italia de catre o societate care nu are ca obiect de activitate distribuirea si comercializarea vinului, dar distribuie si comercializeaza materiale de constructii, materiale de interior si gradina. MENTIONEZ CA VINUL ESTE FOLOSIT PENTRU O PROMOTIE PE CARE O FACE, DECI NU ESTE DESTINAT COMERCIALIZARII ! SE OFERA CADOU CLIENTILOR FIDELI !

Va multumesc anticipat pentru promptitudine si ajutor !

Cu stima,
Irina CORCHI
Dvs tb sa faceti mai intai o achizitie intracomunitara, pt vinuri trebuie sa obtineti avizele necesare de la autoritatea fiscala teritoriala, intrucat astfel de achizitii se fac in anumite conditii.
Cat despre fapul ca le dati mai departe cu titlul gratuit si nu le comercializati nu sunt mari implicatii, cheltuielile va apartin in totalitate.