avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cod penal

Un prieten are o condamnare definitivă și irevocabilă de 7 ani cu executare.
Sa emis si mandat prin Interpol de extrădare.
După cati ani se prescrie executarea pedepsei?
Nu va faceti probleme ! "mandatul de extradare" nu se emite niciodata peste termenul de prescriptie.
Si totuși, după cati ani se prescrie?
Multumesc.

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Nu va faceti probleme ! "mandatul de extradare" nu se emite niciodata peste termenul de prescriptie.

Dacă nu este vorba despre una dintre infracțiunile pentru care legea prevede că nu se prescrie executarea pedepsei atunci termenele prevăzute de lege sunt următoarele :
Art. 162

Termenele de prescripţie a executării pedepsei

(1) Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:

a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;

b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;

c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.

(2) Termenele prevăzute în alin. (1) se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă.


Detalii: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum termen de prescriptie a executarii pedepsei oross71 oross71 buna ziua,am o intrebare.....termenul de prescriptie a executarii unei pedepse pana in 15 ani,este de 5 aniplus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata.la o ... (vezi toată discuția)
Prescriere laubalaur13 laubalaur13 am un prieten care in 2001 a fost condamnat in lipsa la o pedeapsa de 7ani ptr infractiuni economice. dupa cati ani poate beneficia de prescriere daca nu a ... (vezi toată discuția)
Prescriere pedeapsa Lavinia1988 Lavinia1988 Buna seara, Am un prieten care are de ispasit o pedeapsa de 1 an de inchisoare pentru conducere fara permis.Imi puteti spune dupa ce perioada se prescrie ... (vezi toată discuția)