Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauze de despăgubire în contractul individual de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauze de despăgubire în contractul individual de muncă: sunt legale și în cazul în care CIM este pe perioadă determinată?

Am 2 clauze in CIM :
1. daca plec in mai putin de 1an de la semnarea CIM trebuie sa platesc X bani
2. daca ma da afara, angajatorul trebuie sa-mi plateasca X bani.

Intrebarea este daca aceste clauze sunt lovite de nulitate in perioada de proba sau raman in vigoare indiferent de situatie?
Manuela Rășină, administrator
Prima clauza nu este corecta..... Doctrina a opinat ca, "Încalcă libertatea muncii, fiind prin urmare lovită de nulitate, clauza din contractul individual de muncă prin care se interzice salariatului să părăsească unitatea o anumită perioadă de timp, fără a exista premisa pregătirii profesionale a salariatului la cererea şi pe cheltuiala angajatorului, în condiţiile art. 195 alin. (1) din Codul muncii - in prezent art.198 alin.1 C.mun. - . (Ion Traian Ştefănescu, Şerban Beligrădeanu, Prezentare de ansamblu şi observaţii critice asupra noului Cod al muncii, în Dreptul nr. 4/2003, p. 64)".

Art. 3 C.mun.
(1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
(4) Orice contract de munca incheiat cu nerespectarea dispozitiilor alin. (1)-(3) este nul de drept.
.....
In opinia mea este legala, deoarece imi imputa niste bani pe care i-au platit la randul lor catre o firma de recrutare. Exact suma respectiva, nimic mai mult.
Dar, a doua clauza este valabila in perioada de proba?
1. Prima clauza nu are cum sa fie legala ... pe ce text de lege se bazeaza?

2. A doua caluza isi poate produce efectele numai in situatiile urmatoare : concediere pentru motive care tin sau nu de persoana salariatului, incetarea c.i.m. pe durata perioadei de proba la initiativa angajatorului.
1 - In cel mai rau caz pt dvs ar fi legala doar in masura in care prin firma de recrutare vi s-au facut anumite cursuri sau traininguri, angajatorul pierzand bani cu formarea dvs profesionala. Daca doar v-au recrutat si atat...este absolut ilegal sa va impute sume de bani.
2 - Daca va da afara iar in CM sau CCM nu este precizat ca trebuie sa aveti o vechime minima de la angajare atunci este obligat la despagubiri, in perioada de proba aplicandu-se toate clauzele in vigoare: (Art 31.(4) Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă).