Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară

Am 2 copii minori care sunt la școală și stau împreună cu mama lor de care am divorțat. Aceasta a cerut în instanță tutela celor doi copii . Instanța a intrebat dacă eu trimit bani la copii sau dacă îi vizitez. Deși nu am loc de muncă si nici un alt venit , am trimis lunar timp de 3 ani câte 300 de ron plus că in diferite ocazii,craciun,1iunie,ziua de naștere a copiilor,am fost personal si le-am cumpărat îmbrăcăminte,rechizite mâncare etc.Intrebarea mea este; Care este formula de calcul a pensiei alimentare atât timp cât paratul adică eu, nu am un loc de muncă.Copiii au 10 respectiv 9 ani si nu au nevoi speciale.
Pentru cei care nu lucrează oficial sau nu li se cunoaște veniturile, se face raportarea la salariul minim pe economie, după cum urmează:

25% pentru 1 copil;
33% pentru 2 copii;
50% pentru 3 sau mai mulți copii;
Dapix, utilizator
Am înteles că 33 % din salariul minim pe economie brut sau net?

Dapix a scris:

Pentru cei care nu lucrează oficial sau nu li se cunoaște veniturile, se face raportarea la salariul minim pe economie, după cum urmează:

25% pentru 1 copil;
33% pentru 2 copii;
50% pentru 3 sau mai mulți copii;

Vă referiți la cei 33% din minim brut sau net ?
Nu există practică unitară în Instanțele de judecată, unele fac raportarea la NET, altele la BRUT, la cei care nu lucrează cu forme legale.

Dar plata pensiei pentru copii se face raportat la venitul net pentru cei care au un venit dovedibil.
Mulțumesc!