Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Calcul accesorii bugetul de stat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Calcul accesorii bugetul de stat

Buna ziua

Am o intrebare in legatura cu dobanzile si penalizarile calculate de fisc.

Acestea pot depasi debitul ?

De exemplu, la o TVA de plata 1000 lei , scadenta la 25.07.2006 , accesoriile pot fi mai mari de 1000 lei ?

Multumesc anticipat
da, din pacate pot depasi valoarea debitului.

art. 120, alin 1, Cod procedura fiscala : Majorările de întârziere se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv.

incepand cu 1 ianuarie 2006, majorarile de intarziere sunt de 0,1% pentru fiecare zi de intarziere.

in cazul de mai sus - 1.000 x 0,1% x 1185 zile = 1.185 lei

danike, utilizator
Mentionez ca plata pentru penalitati si dobanzi de intarziere aferente tva, se face separat si nu in acelasi cont cu suma pentru plata tva.