avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Calcul accesorii bugetul de stat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Calcul accesorii bugetul de stat

Buna ziua

Am o intrebare in legatura cu dobanzile si penalizarile calculate de fisc.

Acestea pot depasi debitul ?

De exemplu, la o TVA de plata 1000 lei , scadenta la 25.07.2006 , accesoriile pot fi mai mari de 1000 lei ?


Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Mariana Trufin , Consultant resurse umane 12:28, 30 Octombrie 2009
da, din pacate pot depasi valoarea debitului.

art. 120, alin 1, Cod procedura fiscala : Majorările de întârziere se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv.

incepand cu 1 ianuarie 2006, majorarile de intarziere sunt de 0,1% pentru fiecare zi de intarziere.

in cazul de mai sus - 1.000 x 0,1% x 1185 zile = 1.185 lei



Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Octombrie 2009
danike, utilizator
Mentionez ca plata pentru penalitati si dobanzi de intarziere aferente tva, se face separat si nu in acelasi cont cu suma pentru plata tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati cass radu1838 radu1838 Buna ziua. Sunt fost PFA si am primit recent o notificare de la CASS pentru achitarea obligatiilor restante 2005-2009. As dori sa stiu la cat se ridica ... (vezi toată discuția)
Calcul dobanzi si penalizari contributii la buget ciobanc ciobanc am studiat normele de calcul a dobanzilor si penalizarilor de intarziere la plata cpntributiilor la bugetul de stat,dar calculele mele nu sunt conforme cu fisa ... (vezi toată discuția)
Impozite si taxe locale madalina.lacatus madalina.lacatus Conform OG39/2010 la impozitele si taxele locale , pentru neplata la termen se calculeaza majorari de intarziere de 2% pe luna sau fractiune de luna. Se mai ... (vezi toată discuția)