Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... insotitor personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

insotitor personal

Buna ziua!
pentru o persoana varstnica cu handicap grav care se afla in centru de batrani,poate beneficia de drept de asistent personal?
Buna ziua,
Persoana cu handicap grav are dreptul, in baza evaluarii sociopsihomedicale, la un asistent personal. (Art. 35. Lege nr. 448/2006)
Mai multe detalii in link: [ link extern ]
multumesc!
are intradevar,doar in cazul in care este ingrijit la domiciliu;
intr-un centru de batrani?
legea spune clar ca are dreptul dar nu si unde trebuie sa locuiasca bolnavul
leonardy44, utilizator
Consultati si Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.