Forum Discuţii juridice Executare silită Încuviințare de executare silită în data de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Încuviințare de executare silită în data de 26.05.2017, dar eu nu am primit nimic de la executor. În ce termen trebuie trimisă somația?

Buna ziua in 26.05.2017 mi sa facut o incunviintare de executare silita pe site judecatoriei insa inca nu am primit nimic de la executor ce se intampla in ce stadiu sunt?nu exista un termen de la incunviintare in care sa trimita somatia
Manuela Rășină, administrator
Nu este prevazut un termen imperativ pentru a se trece la executare efectiva, odata ce s-a incuviintat executarea silita dosarul exista pe rol si probabil ca Bej-ul a avut timp sa se ocupe de el sau probabil ca nu a prezentat prea mare interes persoana si valoarea debitul dvs.
Ar fi util de stiut daca aveti venituri care pot fi urmarite sau bunuri care pot fi executate silit? V-ati sustras de la indeplinirea obligatiilor de plata? Sunteti intr-o stare vadita si cunoscuta de insolvabilitate? Cine este creditorul dvs si care este valoarea creantei?
Au titlu executoriu niste vecini in urma unui accident ei sunt creditori.sotu acum 6 ani a umblat la o conducta de apa sa sparat si sa udat asftu a venit o masina a lovit mortal o femeie si ia dat si lui culpa comuna de 50%.creditori vor 50 de mi de euro nu suntem angajati avem doar autorizatia de constructie pe numele sotului.terenul are alt propietar.insa executoru a trimis scrisoare la primarie sa dea informati despre ce bunuri avem.daca casa e neintabulata si terenu are alt propietar cum se procedeaza?
Cum putem afla daca suntem in insolvabilitate?
Insolvabilitatea este o stare de fapt, in principiu daca aveti datorii mai mari decat veniturile sau valoarea bunurilor detinute asta inseamna ca sunteti insolvabili, Nu stiu daca va ajuta, insa de la 1 ian 2018 a intrat in vigoare legea privind procedura insolvenței persoanelor fizice. Cautati un avocat si analizati situatia.
Cat despre executarea silita asupra casei, da, se poate executa imobilul respectiv chiar daca exista numai autorizatie de construire si chiar daca terenul apartine altcuiva. Important este sa se gaseasca cumparator (sau adjudecatar).
Si daca nu se gaseste cumparator?si cu terenul propietarului ce se intampla?pai casa e in rosu nu e terminata