avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma nou infiintata neplatitoare de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma nou infiintata neplatitoare de tva

Noi am deschis de curand o societate: Cei cu care am facut contractul cer nr de tva :noi acum am vazut ca cei de la registrul comertului nu au facut din start firma platitoare de tva: ce as putea sa fac am nevoie de acest VAT NUMBER cum spun cei cu care am facut contractul:ce iseamna tva la incasare ? daca nu sunt platitor de tva pot opta pt acest lucru ?asa pot obtine acest nr care sa fie valid pt commision europeanne?
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: myrela1979 , utilizator 12:14, 21 Martie 2018
Este necesar sa va inregistrati in scopuri de TVA pentru activitati intra-comunitare.
Aceasta inregistrare se face prin completarea si depunerea, de catre administrator, a unei cereri specifice, iar numarul de TVA si hartia doveditoare o primiti cam in 5 zile lucrătoare.
ATENTIE - aceasta integistrare nu va da dreptul sa facturati cu TVA intern.

Un avocat sau un economis practiciam v-ar putea ajuta.
I seară bună,
Vocat Silviu Hristodorof
Va multumesc pt indrumare numai ca noi suntem firma nou infiintata si mi sa spus ca nu avem nici o sansa sa fim platitori de tva sau sa optam pt activitati intracomunitare deoarece nu avem nici un istoric in urma.sa putem dovedi ca castigam pana la 220000 pe an.mi se pare absurd ca noua nu ni se da aceasta sansa. EU .ca firma am nevoie de acest nr droarece efectuez activitati in afara tarii.mi se cere peste tot.Am vrb la finante si nici o sansa.Ce as putea face????
Va multumesc pt indrumare numai ca noi suntem firma nou infiintata si mi sa spus ca nu avem nici o sansa sa fim platitori de tva sau sa optam pt activitati intracomunitare deoarece nu avem nici un istoric in urma.sa putem dovedi ca castigam pana la 220000 pe an.mi se pare absurd ca noua nu ni se da aceasta sansa. EU .ca firma am nevoie de acest nr droarece efectuez activitati in afara tarii.mi se cere peste tot.Am vrb la finante si nici o sansa.Ce as putea face????
Va multumesc pt indrumare numai ca noi suntem firma nou infiintata si mi sa spus ca nu avem nici o sansa sa fim platitori de tva sau sa optam pt activitati intracomunitare deoarece nu avem nici un istoric in urma.sa putem dovedi ca castigam pana la 220000 pe an.mi se pare absurd ca noua nu ni se da aceasta sansa. EU .ca firma am nevoie de acest nr droarece efectuez activitati in afara tarii.mi se cere peste tot.Am vrb la finante si nici o sansa.Ce as putea face????
Va multumesc pt indrumare numai ca noi suntem firma nou infiintata si mi sa spus ca nu avem nici o sansa sa fim platitori de tva sau sa optam pt activitati intracomunitare deoarece nu avem nici un istoric in urma.sa putem dovedi ca castigam pana la 220000 pe an.mi se pare absurd ca noua nu ni se da aceasta sansa. EU .ca firma am nevoie de acest nr droarece efectuez activitati in afara tarii.mi se cere peste tot.Am vrb la finante si nici o sansa.Ce as putea face????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Devii platitor tva cu comisie de la garda financiara? florin89 florin89 Buna seara, Am si eu problema urmatoare: O firma infiintata in luna aprilie 2011, neplatitoare de TVA doreste sa devina platitoare de TVA. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare pentru firma neplatitoare de tva maria-crina maria-crina Buna seara! Am urmatoarea speta: Firma infiintata in ianuare 2016, neplatitoare de tva, doreste sa faca achizitii intracomunitare de marfa , in valori mici ... (vezi toată discuția)
declaratii dupa infiintare pfa florinat florinat Subiect: Declaratii dupa infiintare PFA După ce se înființează PFA-ul, cu obiect de activitate prestare servicii către client din UE, obligațile ... (vezi toată discuția)