Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat

buna ziua
sunt asociat intro societate comerciala avand functia de administrator,cu 50%parti sociale.As vrea sa stiu daca as putea ca spatiul in care functioneaza firma ,sa-l iau pe numele meu, cu un contract de comodat,iar eu la randul meu sa-l comodatez mai departe societatii noastre.
va multumesc
Dvs. in calitate de persoana fizica puteti semna un contract de comodat pentru un spatiu comercial, iar daca in acest contract este inclusa si clauza de subinchiriere, la randul Dvs. veti aveti dreptul sa subinchiriati spatiul cu titlul gratuit, unui SRL.
In aceasta situatie, Dvs. veti avea doua calitati: de sublocator -persoana fizica si de sublocatar -reprezentant (administrator) al SRL.