Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... atestat agent de paza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

atestat agent de paza

cei care au lucrat in sistemul militar mai au nevoie de atestat pentru a lucre la firme de paza
Potrivit legii paznicilor ,cei care au lucrat in sist. de aparare si olp cel putin 1 an sau 2 nu stiu sigur durata, nu mai au nevoie de cursul de calificare, isi pot obtine atestatul de paznic de la IGPR in baza unor mici testari .
Insa, exista interes din partea formatorilor profesionali...(grupuri de interese) care solicita chiar si unui colonel iesit la pensie de la jandarmi un asemenea curs de calificare si atestat de paznic.

Va spun din exp. mea si a altora .
Legea 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor
art. 37
(1) Angajarea personalului cu atribuții de pază sau gardă de corp se face pe baza atestatului eliberat în condițiile prevăzute la art. 38 și a certificatului de cazier judiciar.
.....

art.38
(5) Sunt exceptate de la obligația obținerii certificatului de absolvire a cursului de calificare profesională persoanele care dețin un certificat de competențe profesionale, dobândit potrivit legii, și care fac dovada că au avut calitatea de polițist sau cadru militar ori au avut, pentru o perioadă de cel puțin un an, calitatea de soldat sau gradat voluntar.