Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Inchidere asociatie nonprofit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Inchidere asociatie nonprofit

Asociatia ca oraganizatie de sine statatoare, benevola, independenta, apolitica, neguvernamentala, fara scop lucrativ, avand caracter umanitar, cu scop determinat, cu personalitate juridica,care si-a atins scopul infiintarii, dar nu a fost dizolvata. Intrucat de 5 ani in contabilitatea asociatiei nu a existat nicio miscare, bilanturile contabile (pe zero) fiind identice de 5 ani, mai trebuie depus bilant contabil ? Se poate dizolva la un moment dat pentru lipsa de activitate ? Se pot face demesurile necesare lichidarii sau inchiderii asociatei de catre conducatorii asociatiei si care ar fi pasii ? Asta in conditiile in care asociatia nu a avut profit, nu a avut patrimoniu, scopul ei a fost de recuperare a unor sume de bani de la stat. Daca se impune angajarea unui lichidator, care ar fi pretul ? Va multumesc !
george-neagu, moderator
Da, trebuie sa depuna bilant anual si va va trebui lichidator.
Situatii financiare anuale trebuie despuse chiar daca totul este pe zero, ca nu existra la ONG-uri institutia "suspendarii". Daca nu mai e nevoie de asociatie, trebuie facuta dizolvare voluntara urmata de lichirare, care va fi f. simpla din moment ce spuneti ca totul este pe zero si actele la zi. Dar e nevoie sa fie angajat un lichidator - din randul practicienilor in insolventa, nu sunt sunt alti lichidatori autorizati .... in OG 26 / 2000 a ramas terminologia veche. Onorariile cerute de lichidatori variaza....