avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Este necesara formularea unei cereri de întoarcere a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este necesara formularea unei cereri de întoarcere a executării silite?

Bună seara!
Într-un dosar civil instanţa a decis următoarele: Dispune anularea formelor de executare emise în dosarul de executare nr. ...... Obligă intimata să plătească suma de XXX lei contestatoarei, reprezentând cheltuieli de judecată. Dispune restituirea către contestatoare a taxei judiciare de timbru în sumă de XXX lei, plătită conform chitanţelor....Cu drept de apel în termen de 10 de zile de la comunicare..
Mai este necesară înaintarea către instanţă a unei cereri de întoarcere a executării silite?
Menţionez că aceasta este soluţia pe scurt, afişată pe portal.just.ro.
Vă mulţumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Martie 2018
ContSters459304, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu a fost solicitata pe calea contestatiei la executare o puteti solicita si pe cale separata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă mulţumesc mult, domnule avocat!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cereti pe cale separata Intoarcerea Executarii Silite dupa ce obtineti dovada sumei retinuta ...!!!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa ce adunati toate sumele poprite ( retinute ) puteti formula pe cale separata intoarcerea executarii silite
Mulţumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interpretare admitere in parte contestatie executare silita Andreea Vass Andreea Vass Stimate d-le/ dna avocat, Ma aflu in dezacord cu avocatul care ma reprezinta intr-un caz de contestare a unei executari silite, respectiv poprirea aferenta ... (vezi toată discuția)
Recuperare suma propita acn acn Buna ziua ! Am revenit cu o intrebare : am castigat procesul in legatura cu contestatia la executare silita , s a dat si ordinul judecatoresc , dar executorul ... (vezi toată discuția)
Ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu ce spune decizia aceasta crapu70 crapu70 Tip solutie: Admite in parte cererea Solutia pe scurt: Respinge exceptia netimbrarii. Respinge exceptia tardivitatii. Admite,in parte, contestaţia la ... (vezi toată discuția)