Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trecerea de la CIM perioada determinata la perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trecerea de la CIM perioada determinata la perioada nedeterminata

Sunt angajat la o instituţie cvasibugetară, care se autofinanţează. În mai 2017 am fost angajat cu CIM pe perioadă determinată, contract care a fost prelungit prin act adiţional, până acum, de două ori (deci sunt trei perioade şi două acte adiţionale). Care este posibilitatea legală de a se trece de la CIM pe perioadă determinată, la CIM pe perioadă nedeterminată? Subliniez că noi angajaţii acestei instituţii nu avem calitatea de funcţionari publici. Vă rog să-mi explicaţi şi mie textul art. 82, alin. 4 şi 5, Codul muncii. Perioada celor trei contracte pe perioadă determinată, în cazul meu, cumulează 11 luni.
Prelungirea duratei c.i.m. nu intra sub incidenta prevederilor art.84 alin.4 si 5 C.mun.

Codul muncii nu mai prevede un numar maxim de prelungiri care se pot face inauntrul termenului de 36 de luni a duratei c.i.m. (art.82 alin.3 C.mun.)

Trecerea de la durata determinata la durata nedeterminta se poate face :
- prin incheierea unui act aditional la c.i.m. privind modificarea duratei c.i.m.
sau

- prin operatiunile : incetarea c.i.m. vechi, urmata de incheierea c.i.m. nou.