Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calcul pensie intretinere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calcul pensie intretinere copil

In cei 25% din venitul net de ce intra orele suplimentare/prime/ore weekend in conditiile in care nu sunt venituri fixe?
Buna ziua,
Pentru ca salariul net se calculeaza astfel:
Salariul de baza + ore suplimentare + sporuri + concedii de odihna (in cazul in care exista) + concedii medicale (in cazul in care exista) = Venit Brut. Din aceste Venit brut se scad contributiile (CAS, CASS) rezultand un VENIT NET. Din acest venit net se scade deducerea persoanala daca exista (in functie de salariu) si rezulta venitul impozabil. Se calculeaza impozitul pe venit si rezulta salariul net.
Din salariul net se fac RETINERILE (poprire, pensie alimentara , sanctiune, garantie etc.).
Sporurile cu caracter permanent conteaza la calculul concediului de odihna, nu conteaza la retinerile din salariu (se iau in calcul toate ore lucrate in program normal + suplimentar s.a.m.d.)