Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amanarea aplicarii pedepsei amenzii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amanarea aplicarii pedepsei amenzii penale

Dacă am primit amânarea aplicării pedepsei ce constă într-o amendă penală pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani ca urmare a unei marturii mincinoase, este normal să primesc somație cum ca trebuie sa plătesc amenda penală în termen de maxim 3 luni, în condițiile în care s-a dispus întocmai amânarea aplicării acesteia?
Nu este normal.
Avocata mi-a spus ca va trebui plătită, suma oricum trebuia sa o achit dar ca nu va fi trecută în cazier, cui ar trebui să mă adresez? E posibil sa fi fost o greșeală? Tin sa menționez că în minută scrie clar ca se dispune amânarea aplicării amenzii si următorul document primit este acea somație.
Mulțumesc pentru răspuns!
Daca s-a dispus amanarea aplicarii pedepsei, instanta doar a stabilit pedeapsa si a amanat aplicarea pe un termen de supraveghere de 2 ani. Nu trebuie sa achitati nimic, prin aceasta solutie dvs nu ati fost condamnata.
Mergeti la executari penale si lamuriti situatia. Daca nu va descurcati apelati la un avocat.
M-am interesat la biroul de executari penale si într-adevăr a fost o greșeală. Va mulțumesc!