avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copiilor minori în cazul unui divorț. Cât ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copiilor minori în cazul unui divorț. Cât contează starea materială a soților la stabilirea domiciliului copiilor?

Buna seara,
As avea nevoie de un raspuns/ sfat intr-o problema foarte grava..
Sunt căsătorită de 11 ani , am un băiețel de 10 ani si o fetiță de aproape 2 ani( fiind, încă, în concediu de creștere a copilului) si, de ceva vreme, în familia mea, au apărut unele discuții, nu foarte reconciliante, din contra, care, pe zi ce trece, par să ducă spre un divorț. Problema cea mai grava o reprezintă o terta persoană, si,anume ,soacra, ce intervine mereu în familia mea si, din pacate, nu foarte pașnic...Faptul că intervine acum, după atâția ani, nu este întâmplător ( mai având si in trecut tentative...), acest fapt petrecandu-se ca urmare a faptului că viata ne-a adus, din nou, în proximitatea ei....
Mentionez ca, astăzi, în urma unor noi discuții începute acum 2-3 zile, a venit în vizită si i-a spus fiului meu ca o sa-si ia fiul inapoi( adica acesta o sa divorteze de mine) si ca, mai mult, o sa-i ia si pe ei( copiii mei)...
Mentionez faptul că soțul meu este un om foarte puternic, cu un statut bine definit în societate, potent financiar ,.care e in stare de orice pt. a-si atinge scopurile ( si subliniez "orice", poate cu mici exceptii), în timp ce eu voi termina peste 2 luni concediul de crestere al micutei, voi intra , probabil, în șomaj, postul meu din vânzări desfiintindu-se, urmând să mă prezint în vara la examenul de titularizare( profesoratul fiind principala mea profesie) si sperând ca, din toamna, voi avea un umil post in invatamant...Concluzia: " nu mă ridic la nivelul soțului meu".
Mentionez, de asemenea, faptul că, în cei 11 ani de casatorie si 18 ani de relatie, n-am făcut nimic, dar chiar nimic, decât sa-mi respect soțul si , ulterior, copîii , sa am grija de ei si de casa, sa merg la serviciu...lucruri pe care le face o femeie responsabilă, care își dorește o familie împlinită, asta pentru cazul in care v-ați pune intrebari în legătură cu motivele soacrei de a ne dezbină sau posibilitățile pe care le-ar avea sa o faca, din acest punct de vedere...
Mentionez , de asemenea, faptul că spusele acesteia m-au șocat, m-au speriat foarte tare, stiind-o o persoană foarte rea si cu o mare influență asupra soțului meu...
Intrebarea mea este: poate obține sotul meu custodia copiilor în urma divorțului si care sunt circumstanțele în care ar putea-o face?
Astept cu foarte mare disperare ,nerăbdare si interes răspunsul dumneavoastra!
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Diana O. , utilizator 15:32, 27 Martie 2018
Multumesc pentru raspuns!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod normal, custodia copiilor in cazul divortului ar fi comuna. Daca demonstrati conditii decente de locuit si ca legaturile copilului cel mare cu dvs sunt extrem de sudate (cel mic se presupune ca in mod automat inca are nevoie de îngrijirile dvs), acestea ar trebui sa primeze in fata instantei, astfel incat copiii sa ramana la dvs Depinde de avocatul dvs-cum construieste apararea, de instanta, de oras, de modul cum puneti problema. Mizati pe implicarea accentuata a dvs in cresterea si educarea copiilor, pe legaturile extrem de stranse dintre mama si copii, care odata intrerupte ar aduce prejudicii grave evolutiei psihice normale a copiilor. Nu negati nevoia prezentei tatalui, dar nevoia legaturii neintrerupte cu mama este stringenta.
Mult succes! Poate nu veti avea nevoie de aceste sfaturi! Aceasta ar fi cea mai buna varianta -continuarea casatoriei cu un om trezit din manipulare .....
Buna ziua,
Va multumesc mult pentru raspuns...Nici nu va imaginati ce mult conteaza pentru mine, în aceste momente, sa întrezăresc o luminiță la capătul tunelului si prin toate aceste răspunsuri primite, argumentate sau mai putin, prin aceste sfaturi, în definitiv de la niste persoane care nici nu ma cunosc, vad speranța si curaj.....Da, asta imi doresc si eu: în definitiv am trăit cu acest om 18 ani de zile, au fost multe momente frumoase, este tatăl copiilor mei, care au venit din dragoste, copiii au nevoie, evident, de mama si tata si asta e tot ceea ce-mi doresc: trezirea si continuarea de acolo de unde a fost bine; personal, voi face tot ce-mi sta in putere, atâta timp cât acest lucru nu ma duce la umilinta si lipsa respectului, fata de mine în primul rând, si apoi de cei apropiați mie...
Doamne ajuta!
Multumesc inca odată!
O zi bună !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort si custodia copilului S_GABYTA_80 S_GABYTA_80 Buna ziua! Pentru inceput vreau sa va descriu situatia in care sunt si sa-mi spune-ti ce as putea face.Sunt casatorit de 2 ani,sotia mea este insarcinata si ... (vezi toată discuția)
Divorț cu minori, din care unul încă nenăscut. ce mă sfătuiți? Flavia.onu Flavia.onu Sunt căsătorită de 2 ani si sunt in aceasta relatie de 8 ani, am o fetita de 2 ani si 10 luni, iar luna viitoare nasc un băiețel. Relația cu soțul meu ... (vezi toată discuția)
Custodie copii mama2 mama2 Buna ziua, As vrea sa primesc niste opinii legate de urmatoarea situatie. Casatorita de 11-12 ani, mama a doi copii minori (unul de peste 10 ani). In urma ... (vezi toată discuția)