Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe notariale vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe notariale vanzare apartament

Buna ziua,
Vreau sa vand un apartament cu 2 camere, cu plata in 2 rate,la pret total de 17000 euro, din care avans 9000 euro .Care sunt taxele notariale care trebuiesc platite, si cine le plateste, vanzatorul sau cumparatorul?
Va multumesc.
LUMINITA1054, utilizator
Buna ziua,
Taxele notariale cad in sarcina cumparatorului.
Valoarea lor se stabileste de notar in functie de onorariul lui si de grila.
Onorariul notarial este in jurul a 1200 de lei, (17000 de euro la un curs valutar de 4,60 ron), acesta urmand a fi achitat de catre cumparator....
ContSters454516, utilizator
In primul rand, trebuie verificat daca valoare declarata de dvs este superioara valorilor rezultate din expertiza notariala.
Daca pretul stabilit de dvs este mai mic decat cel rezultat din expertiza, calculul taxelor se face la aceasta valoare.
In al doilea rand, taxele le plateste cumparatorul (afara de cazul in care ati convenit sa le platiti egal sau v-ati inteles in alt mod).
Dvs vanzator, trebuie sa puneti la dispozitie toate documentele necesare si sa achitati extrasul de carte funciara pentru autentificare (40 lei).