Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intimidare la locul de muncă din cauza faptului că ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intimidare la locul de muncă din cauza faptului că urmează să ne căsătorim. Este vreo lege care ne interzice să lucrăm în același loc, dacă suntem soț și soție?

Buna ziua
Lucrez in cadrul unei companii de 2 ani jumătate. In cadrul companiei am întâlnit un coleg ne-am îndrăgostit și in Iunie urmează sa avem nunta. Șeful a început sa ne intimideze sa ne depunem demisiile ca nu este ok sa lucram la același loc de munca. Întrebarea mea este următoarea: este vreo lege ce ne interzice sa lucram împreuna atâta ca soț și soție? Rog un răspuns
Manuela Rășină, administrator
Pentru sectorul privat nu exista asa ceva prevazut in legislatie.
Și cum sa procedam in acest caz?
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.
Va gasiti cumva intr-o situatie de incompatibilitate care sa duca la un conflict de interese? Adica, ceva de genul: dvs. trebuie sa faceti audit sotului sau invers?
Buna ziua. Nu avem cum sa ne aflam intr-un conflict de interese. Fiecare are atribuțiile sale