Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen in care judecătorul trebuie sa trimita la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen in care judecătorul trebuie sa trimita la registratura grefieri dosarul

Primul termen a fost in 6 martieCit timp poate tine un judecător pentru studiu unui dosar intre termenele de judecată , , înainte de a fi trimis la registratura, grefieri.. .
Am vrut sa-mi fac niște copii din dosar , dar dosarul nu se afla la registratura .

Nu este mentionat in legislatie un termen limita pentru intoarcere dosar la arhiva.
De regula, dosarul se ridica de grefier cu 5 zile inainte de termenul de judecata fixat si se returneaza dupa terminarea sedintei de judecata in care s-a analizat dosarul.
Pot exista cazuri in care termenele de judecata sunt apropiate (de la o saptamana la alta) si posibil ca dosarul sa fie retinut la judecator pentru urmatorul termen.
Grefierul de şedinţă preia dosarele de la arhivă, sub semnătură, de regulă, cu două zile înaintea şedinţei şi afişează lista cauzelor cu o zi înaintea termenului de judecată sau cel mai târziu cu o oră înainte de începerea şedinţei la instanţele la care activitatea se desfăşoară în 2-3 timpi.