Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident auto, dauna, masina scoasa la licitatie.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident auto, dauna, masina scoasa la licitatie.

Buna seara, pe scurt:
Am avut accident (posesor de Mercedes Benz w124 200d) sunt pagubitul, am fost la constatare, ulterior la service, au facut devizul, pentru far semnal aripa dreapta, bara ornament bara si colt capota devizul a fost de 12.600lei. Devizul facut la Asirom de catre agentul constatator a fost undeva la 7600lei. Urma marti cand am vb telefonic la call center la Asirom ca in 2 3 zile sa primesc telefon sa imi spuna care este oferta lor. Vineri am revenit cu telefon la ei ca bineinteles ca nu am fost sunat, si mi s-a spus de catre cel de la call center urmatorul lucru: masina este scoasa la licitatie, dvs nu aveti ce sa faceti decat sa asteptati, cat timp nu stiu, nu am ce nr de telefon sa va dau sa intrebati pe cineva, nu am unde sa va fac legatura, doar asteptati sa se termine licitatia si o sa va sune cineva sau o sa va dea mail.
Bun, acum intrebarea mea este: ce inseamna ca masina a fost scoasa la licitatie,de catre cine cu acordul cui daca eu sunt proprietarul. Se poate ca cei de la call center sa imi spuna f senin ca nu am ce face si doar sa astept? La intrebarea cat trebuie sa astept din pct de vedere legal a spus ca nu stie ca lui doar asta ii apare ca masina este scoasa la licitatie.
Mi se pare un pic cam stupid si nelegal ca sa spun asa ceea ce se intampla. Pe 01.03.2018 s-a intamplat evenimentul, si pana in momentul de fata nu stiu nimic concret.
Ce pot face? Ce ma sfatuiti? Ce drepturi am ca sa se solutioneze mai repede acest caz? Pana la urma sunt cel pagubit actele sunt in regula sunt asigurat dar se pare ca degeaba..
Va multumesc frumos si astept cu drag orice sfat sau ajutor. O seara buna tuturor
Buna seara,
Se poate sa fie considerata dauna totala si din aceasta cauza au scos auto la licitatie pe un site specializat.
Ar trebui in prima faza sa solicitati prin email daca la tel. nu aveti cu cine discuta, sa va comunice care este valoarea de piata a autovehiculului calculata prin sisteme proprii de evaluare.
In functie de aceasta valoare, aveti posibilitatea fie sa va reparati auto dar maxim pana la valoarea de piata, sau sa acceptati dauna totala si se va achita valoarea de piata - valoarea oferita la licitatie.
Ideea este ca vreau sa repar masina si sa o folosesc in continuare.
In acest context doresc sa pastrez masina si sa primesc banii pentru dauna sa o pot repara, asta in eventualitatea in care ma pot incadra in suma propusa de Asirom. Eu nu am fost intrebat daca doresc sa tin sau nu masina, sa o repar sau sa o casez/ vand. De aceea mi se pare ilogic ca ei sa actioneze asa. Si presupunand ca cineva castiga acea licitatie la o suma derizorie, eu sunt obligat sa vand masina, bunul meu ca asa a vrut Asirom? De aceea spun ca mi se pare ilogica si imorala decizia lor de a scoate auto la licitatie.

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna seara,
Se poate sa fie considerata dauna totala si din aceasta cauza au scos auto la licitatie pe un site specializat.
Ar trebui in prima faza sa solicitati prin email daca la tel. nu aveti cu cine discuta, sa va comunice care este valoarea de piata a autovehiculului calculata prin sisteme proprii de evaluare.
In functie de aceasta valoare, aveti posibilitatea fie sa va reparati auto dar maxim pana la valoarea de piata, sau sa acceptati dauna totala si se va achita valoarea de piata - valoarea oferita la licitatie.

Buna ziua,

Corect aveti dreptate. De aceea v-am recomandat sa solicitati valoarea de piata a autovehiculului.
Dupa aceasta, aveti trei posibilitati:
- daca reparatia depaseste valoarea de piata sa suportati diferenta;
- sa alegeti un service care sa se incadreze in suma;
- cerere in regie proprie.

Daca doriti ne puteti contacta in privat pentru o evaluare.
Multumesc pentru raspuns. Am solicitat valoarea de piata a autovehiculului (am uitat sa precizez) si mi s-a spus ca datorita varstei si km nu se poate evalua masina (prin programul DAT au incercat sa afle din cate am inteles). Si la Asirom si la service-ul la care am fost, acelasi raspuns. Devizul la service a fost de 12600lei la Asirom a fost de 7600lei. Daca reparatia depaseste valoarea de piata nu prea ma priveste pe mine...eu sunt pagubit am asigurare nu sunt de vina ei trebuie sa imi asigure o solutie sa imi repare masina sau sa ma despagubeasca ca sa pot repara eu masina. Mi se pare o prostie ca eu sa suport reparatiile...de ce am mai platit asigurare? De ce mai platim asigurari daca ei nu pot despagubi pagubitul 100% ca sa poata repara masina sa poata circula cu ea?
O sa va contactez dar cu siguranta va avea aceasi solutionare...
Multumesc

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Corect aveti dreptate. De aceea v-am recomandat sa solicitati valoarea de piata a autovehiculului.
Dupa aceasta, aveti trei posibilitati:
- daca reparatia depaseste valoarea de piata sa suportati diferenta;
- sa alegeti un service care sa se incadreze in suma;
- cerere in regie proprie.

Daca doriti ne puteti contacta in privat pentru o evaluare.